Ўзбекистонда рақамли иқтисодиёт ва блокчейн технологияларининг имкониятлари ниҳоятда истиқболли ҳисобланади.
Мамлакат раҳбарининг 2018 йил 2 сентябрдаги Қарори билан крипто-актив ва блокчейн технологиялар соҳасидаги компанияларнинг эркин фаолиятига старт берилди.
Бундан ташқари, ушбу технологиялар давлат секторига давлат-хусусий шериклик шартлари асосида жорий этилмоқда.
Рақамли иқтисодиётни ривожлантириш бўйича энг истиқболли ва стратегик муҳим лойиҳаларни, шунингдек блокчейн технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш соҳасида чора-тадбирларни амалга оширишга каратилган “Рақамли ишонч” жамғармаси ташкил этилди.
12 ноябр куни Ўзбекистонда илк бор - “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартизацияси Давлат маркази” ДУК автоматлаштирилган реестрлар тизимида блокчейн технологиясининг пилот лойиҳаси жорий этилди. Шу тариқа мазкур объект маълумотлари ҳар қандай манипуляциядан ҳимояланди.

Возможности цифровой экономики и блокчейна в Узбекистане оцениваются как весьма перспективные. Постановлением главы государства от 2 сентября 2018 года дан старт свободной деятельности компаний в сфере оборота крипто-активов и технологий блокчейн.
Более того, эти технологии внедряются в государственный сектор на условиях государственно-частного партнёрства.
Создан Фонд «Цифровое доверие», в задачи которого включено привлечение инвестиций, реализация перспективных проектов в сфере развития цифровой экономики, в том числе связанных с внедрением технологий блокчейн.
Отметим, что 12 ноября состоялось первое пилотное внедрение технологии блокчейн в Узбекистане, а именно: в область автоматизированной системы реестров для ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники». Таким образом, этот объект защищен от любых манипуляций с данными.
Центр управления проектами электронного правительства и цифровой экономики был создан на основании УП-5624 от 10.01.2019 и является государственным унитарным предприятием.